Chandra zimowa - choroba czy fanaberia?

Posted on 23/06/2023 2:53pm

Mamy w tym roku piękny październik, pełen barw, niezwykle ciepły. Temperatury blisko 18 stopni C to wymarzone warunki na przechadzki z rodziną po parku czy - o ile ktoś ma taką sposobność - na wędrówki po górach. Uważam zresztą, że jesienna pora nad Bałtykiem także może przynieść sporo radości. Mi osobiście sporo radości dostarczyło spoglądanie na morze spoza szyby tarasu kafeterii, popijając przy tym wyborną, czarną kawusię.


depresja
Author: Ryan Moomey
Source: http://www.flickr.com
Niestety poniektórzy z nas w tym właśnie czasie mają problemy z radowaniem się życiem. Wraz z sukcesywnie skracającym się dniem popadają powoli w chandrę. Jeżeli tenże stan utrzymuje się niezbyt długo: dobę, dwie, siedem dni - nie ma się czym niepokoić. Gorzej jeśli obniżony nastrój, zobojętnienie trwa dłużej aniżeli tydzień - wtedy zachodzi domniemanie, że dopadła nas depresja.


Jak wiemy typów tej choroby jest wiele. Na nieszczęście, nie jest znany powód tegoż zaburzenia. Przypuszcza się iż depresja zimowa może mieć związek z małą ilością słońca. U osób podatnych może to źle wpływać na pracę neuronów, co skutkuje zmianami w samopoczuciu. Najczęściej jest to obniżenie nastroju ale też niechęć do realizowania jakichkolwiek czynności dnia codziennego, obojętność. Depresja zimowa może objawiać się także nadmierną ospałością, uczuciem smutku, może ona wpłynąć negatywnie na życie zawodowe pacjenta, bowiem niektórzy pacjenci nie potrafią w czasie choroby efektywnie wykonywać pracy z powodu kłopotów ze skupieniem.


Schorzenie ta może nawet w skrajnych przypadkach objawiać się koncepcjami samobójczymi. Co ciekawe, depresja zimowa dotyka 4 razy częściej panie niż panów. Terapia tegoż zaburzenia ogranicza się głównie do naświetlań pacjenta
depresja
Author: Nantes
Source: http://www.nantes.pl
światłem podobnym do słonecznego lub podawania leków.

Zaleca się również cierpiącym na tę przypadłość w okresie zimowym podróż do państw o znacznym nasłonecznieniu (przykładowo Hiszpania, Portugalia). Niestety, są to wytyczne niewiele praktyczne, ponieważ niewielu z nas stać na półroczny pobyt w gorących krajach z równoczesnym przerwaniem aktywności zawodowej.

Zobacz tutaj, sprawdź ofertę (http://eus.com.pl/zmiany-ogniskowe-trzustki/) naszej firmy a z całą pewnością znajdziesz coś interesującego. Mamy bardzo konkurencyjne stawki, zatem się nie rozczarujesz!

Ważnym jest by cierpiący stosował się szczegółowo co do wytycznych lekarza tyczących się zażywania lekarstw, co może o wiele przyśpieszyć proces zdrowienia.Sprawdź też sprawdź lampy antydepresyjne

Tags: zima, góry, depresja, choroba