Choroby wzroku – stosowane na chwilę obecną metody leczenia

Posted on 11/12/2022 7:54am

Do podstawowych wad wzroku, które najczęściej są poddawane leczeniu zalicza się wady refrakcji oraz zaćma. Refrakcja jest to zjawisko polegające na tym, że promieniowanie świetlne w trakcie przechodzenia z jednego obiektu na inny załamują się i w ten sposób tworzą w drugim obiekcie obraz. W przypadku naszego narządu wzroku światło przebiega przez rogówkę oraz soczewkę, następnie ulega załamaniu, aby na końcu skupiać się na siatkówce. W przypadku nieprawidłowego kształtu oka, promienie świetlne są ogniskowane w niewłaściwym miejscu.

badania wzroku
Author: iStock
Source: iStock
Tego rodzaju wada nazywana jest wadą refrakcji, a potocznie nazywa się ją jako wadę wzroku. Korekta refrakcji pozwala na leczenie takich wad, jak krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Dodatkowo korekta refrakcji może obejmować także tak zwaną starczowzroczność. Korekta refrakcji może mieć miejsce przy użyciu porządnie dobranych szkieł korekcyjnych lub przy zastosowaniu soczewek kontaktowych. Bardzo dużą popularnością cieszą się również metody laserowej korekcji wad widzenia związanych z nieprawidłową refrakcją. Z kolei zaćma należy do naprawdę często pojawiających się chorób oczu u ludzi w podeszłym wieku - strona źródłowa. Naprawdę rzadko może występować także u osób w młodym wieku, a nawet u dzieci. W przypadku leczenia wykonuje się rozmaite operacje na zaćmę. U osób w młodszym wieku zaćma (poznaj szczegóły) pojawia się na ogół jako skutek różnego rodzaju urazów lub w przypadku zaburzeń o charakterze metabolicznym. Może być to również choroba wrodzona. Obecnie zaćma pojawia się coraz częściej, a towarzyszące jej zmętnienie soczewki oka zaburza możliwość powstawania obrazów o świetnej jakości na siatkówce oka - .



okulary
Author: Santiago Matan
Source: http://www.flickr.com
Jedynym przynoszącym dobre rezultaty sposobem leczenia są operacje na zaćmę. Polegają one na wymianie soczewki, która zmętniała na sztuczną soczewkę o charakterze wewnątrzgałkowym. Dzięki rozwojowi nowoczesnej medycyny zabiegi związane z leczeniem zaćmy są niemalże bezbolesne dla pacjentów i w zasadzie nieinwazyjne (ceny operacji zaćmy). Rozwój technologii oraz materiałów używanych w czasie operacji spowodował, że czas rekonwalescencji uległ znacznemu skróceniu. Operacja zaćmy na chwilę obecną jest zaliczana do zabiegów mających charakter ambulatoryjny, a sam zabieg trwa około 20 minut, a zaraz po nim pacjent może samodzielnie opuścić szpital.

Tags: wzrok, technologia, choroba, Leczenie