Co dobrze jest pamiętać o pierwszej pomocy przedmedycznej? Jakie są jej podstawowe zasady?

Posted on 21/01/2023 7:30am

Niejednemu z nas wydaje się, że prawdopodobieństwo, że znajdziemy się w sytuacji, w której ktoś będzie potrzebował jego pomocy jest minimalne. Jednak, nigdy nie wiadomo, kiedy to właśnie my będziemy musieli udzielić pomocy poszkodowanemu w kolizji samochodowej czy osobie, która doznała zawału bądź udaru. Jako pierwszą pomoc określa się te czynności, które wykonujemy, by uratować kogoś, kto znajduje się w sytuacji zagrażającej jego życiu lub zdrowiu.

defibrylator
Author: Bernhard Wintersperger
Source: http://www.flickr.com
By je przeprowadzić nie trzeba być ani lekarzem ani ratownikiem medycznym. Istotne, by znać podstawowe zasady pierwszej pomocy. () Jeżeli znajdziemy się na miejscu jakiegoś zdarzenia, pierwszą czynnością z naszej strony powinno być upewnienie się, czy wokół nas jest bezpiecznie, czy my jesteśmy bezpieczni. Następnie należy stwierdzić, jaki jest stan poszkodowanego. Jeżeli oprócz nas jest jeszcze jakiś świadek zdarzenia, wyraźnie i pewnie, zwracając się bezpośrednio do konkretnej osoby, zwracamy się z prośbą, by zatelefonowała pod numer alarmowy. Jeżeli jesteśmy samy, to zadzwonić musimy my. Jeżeli osoba ranna ma wyczuwalny oddech oddycha, układamy go w pozycji bocznej ustalonej. Jeżeli mamy przypuszczenie, że nie oddycha, udrażniamy drogi oddechowy i przykładając ucho do twarzy oraz przyglądając się klatce piersiowej sprawdzamy, czy oddech jest wyczuwalny. Jeśli nie, przechodzimy do resuscytacji. Zasadą jest, że powinno się wykonywać bez przerwy 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 wdechy. I tak do chwili przyjechania karetki pogotowia, do chwili odzyskania oddechu bądź, do do momentu, w którym zagraża niebezpieczeństwo reanimującemu.pogotowie
Author: Seluryar
Source: http://www.flickr.com
Jeżeli jest w zasięgu ręki defibrylator aed (zobacz: ), który najczęściej znaleźć można w centrach handlowych, supermarketach, dworcach, czyli miejscach użyteczności publicznej, w wielu przypadkach okaże się nieodzowny. W wielu przypadkach mamy bowiem do czynienia z migotaniem komór.

Naprawdę przypadł Ci do gustu nasz post? Szalenie nas to raduje. Zatem namawiamy do kolejnych newsów - po prostu kliknij w link do wpisu.

Defibrylator aed jest tak skonstruowany, że po jego włączeniu otrzymujemy szczegółową instrukcję, jak należy postępować. Po podłączeniu pacjenta, ważne jest, by nikt nie dotykał poszkodowanego.

Tags: bezpieczeństwo, reanimacja, pomoc, instrukcja