Co może symbolizować obolały nadgarstek oraz czy można by temu w jakiś sposób zapobiec?

Posted on 15/04/2023 7:45am

Jeśli boli nas nadgarstek, może to oznaczać chorobę zapalną stawów, ale może to być także dawny uraz. Nadgarstek jest ważną częścią ciała i jest zbudowany z wielu mniejszych kosteczek czy tkanek mięśniowych oraz nerwów.




Akurat dlatego, że jest to delikatna część, nietrudno o jego uszkodzenie.


U osoby ludzkiej mogą wystąpić różne choroby nadgarstka. Jeżeli nadgarstek niezwykle boli, może to wskazywać na jego złamanie. Występuje w takiej sytuacji również prędko powiększający się obrzęk oraz rozlewający się krwiak. Najczęściej spotykanym złamaniem jest złamanie Collesa, które polega na złamaniach Kości łokciowej na końcach oraz wybrzuszeniu się nadgarstka. Kiedy kość nadgarstka źle się zrośnie, mamy do obcowania z dolegliwością pod nazwą staw rzekomy. Tą dysfunkcję można by podejrzewać, kiedy spada siła mięśniowa całej ręki, a na skórze pojawiają się ślady i obrzęk. Wedy pacjent czuje mocny ból w okolicy uszkodzonego stawu. Gdy występuje obrzęk i nadgarstek boli, a także pojawiła się temperatura we wrażliwym miejscu, można wtedy podejrzewać skręcenie nadgarstka. Gdy nadgarstek boli przy ruszaniu ręką, występuje krwiak oraz opuchlizna, wtedy można mówić o zwichnięciu nadgarstka. Naderwanie więzadeł nadgarstka to krwiak, ból nasilający się przy ruchu oraz utrudniona ruchomość stawu.


choroby nadgarstka


Można także zwyczajnie nadwyrężyć nadgarstek. Wystarczy, że przeciążymy rękę dźwigając zbyt ciężkie przedmioty albo szarpniemy na siłowni zbytnio ciężką sztangę. Gdy trzymamy nadgarstek długi czas w nienaturalnej pozycji np. przy pracy przy laptopie, możemy mówić o nadgarstku przeciążonym. Zakończyć się to może bólem ręki, lecz nie występuje ograniczona ruchomość.

Na pewno zajmują Cię inne wiadomości (https://psycholog-seksuolog.com/oferta/terapia-poznawczo-behawioralna-berlin/). Z chęcią namawiamy Cię do naszego następnego wpisu, który dla Ciebie stworzyliśmy. Musisz jedynie wejść w link.

Ukojenie przyniesie wtedy opaska uciskowa na nadgarstek. Może wystąpić jeszcze choroba zwyrodnieniowa stawów. Symptomy takiej choroby mogą pojawić się między 40-60 rokiem życia. Istotnym objawem jest ból, który jest w mniejszym stopniu uciążliwy leżąc. Nasila się z kolei przy wykonywaniu ruchu oraz pod koniec dnia.




Po pewnym czasie dopiero choroba może dokuczać także w czasie spoczynku. Takiej chorobie towarzyszy także poranna spastyka przegubów. Ustępuje ona po 5-10 minutach po przebudzeniu. Kiedy dolegliwość się rozwija, towarzyszy jej trzeszczenie przegubów oraz niższa ich ruchomość.

Tags: choroby, Kości, natura, Blizny, wiek