Co mogą wykonać osoby chorujące na zwyrodnienie plamki żółtej?

Posted on 19/11/2023 8:34am

Duża część ludzi spotkała się z takimi wadami widzenia jak glaukoma, katarakta czy też krótkowzroczność. Niestety przypadłości, które mają wpływ na jakość ludzkiego wzroku jest znacznie więcej.
patchworkowa poduszka
Author: Suzette Pauwels
Source: http://www.flickr.com


Co poniektóre z nich mogą dotyczyć dokładnie wszystkich, inne z kolei przeważnie określonych grup osób.


poradnia
Author: Tatralandia
Source: Tatralandia


Pokazy medyczne
Author: Lifescience Resources Hawaii
Source: http://www.flickr.com


Dla przykładu zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki oka mogłoby dotyczyć kobiet mających powyżej 50 lat. Istnieją dwie formy takiego rodzaju choroby: sucha i wysiękowa. W wypadku postaci suchej, utrata widzenia następuje wolniej. Osoby, które cierpią na tę formę zwyrodnienia, początkowo skarżą się na osłabienie widzenia przy mniej intensywnym świetle. Postać ta jest wywołana obumieraniem komórek barwnikowych. Postać wysiękowa jest znacznie mniej miła dla pacjentów, gdyż prowadzi do nieuleczalnego zaniku wspomnianych komórek barwnikowych. W tym wypadku tak ostrość wzroku, jak i postrzeganie kolorów stopniowo się pogarsza. Ponadto wyłania się tzw. mroczek centralny.


Niestety Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej w tradycyjny sposób nie jest wykonalne, jednak istnieją pewne działania, które mogłyby zminimalizować ryzyko powstania tej przypadłości. Taka profilaktyka opiera się przede wszystkim na stosowaniu właściwej diety, preparatu z przykładowo borówki czy też ziół (miłorząb japoński oraz ekstrakt z borówki). Najnowocześniejsza metoda terapii oparta jest na przeszczepie komórek macierzystych ze szpiku pacjenta. W każdym wypadku jednak trzeba dbać o to, żeby żywność żywność specjalnego przeznaczenia medycznego obfitowała w przeciwutleniacze. Powinno się troszczyć o prawidłowy poziom cholesterolu.
Należy również co jakiś czas wykonywać badania oczu. Najważniejsze jest to, żeby nie tracić nadziei, ponieważ niewłaściwy stan psychiczny pacjenta może dodatkowo pogorszyć ogólny stan zdrowia.

Tags: dolegliwości, Leczenie, stan zdrowia, narząd