Co to jest chirurgia szczękowa i które zabiegi realizuje chirurg o specjalizacji chirurgii szczękowo-twarzowej?

Posted on 22/09/2020 8:14am

Specjalność chirurgia szczękowo-twarzowa jest to dziedzina medycyny, jaka kojarzy z sobą elementy chirurgii plastycznej i stomatologicznej, onkologii i ogólnej medycyny.
janpol
Author: Erik Charlton
Source: http://www.flickr.com


zabiegi jakie chirurg szczękowy wykonuje w tej dziedzinie przeprowadza się na ogół do likwidowania zębów mądrości, likwidacji wad zgryzu, wad bądź zniekształceń buzi na skutek wypadku, terapia stanów zapalnych, guzów jak też torbieli w okolicach zatok szczękowych. Chirurgii twarzowo-szczękowej nie można mylić z chirurgią stomatologiczną. Na ogół wykonywane zabiegi z owej dyscypliny to na przykład: usunięcie ząbków z zębodołów oraz ósemek, resekcja wierzchołka korzenia, transpozycja zębów bądź stabilizacja kości.


Chirurgia szczękowo-twarzowa to połączenie medycyny ogólnej i stomatologii. Zajmuje się terapią schorzeń jamy ustnej (w tym ząbków, miękkich tkanek, szczęki) oraz twarzoczaszki. Na stół operacyjny na oddziale chirurgii szczękowo-twarzowej zazwyczaj trafiają skomplikowane przypadki, kiedy sam stomatolog czy chirurg plastyczny nie będzie w stanie pomóc.

Ten odnośnik tu (www.fabrykaoptyka.pl/badanie-wzroku-wizyta/) pokaże Ci ciekawe dane na opisywany temat, które będą niezwykle wciągające i dokładnie omówią ten wątek.

Deformacja buzi, dla przykładu na skutek poważnego wypadku bądź pobicia, wymagać może zabiegów chirurgicznych. Leczenie chirurgiczne wymagane jest również w wypadkach, gdy zgryz jest nieprawidłowy. Częste wady zgryzu są to: zwężenie szczęki czy też tzw. otwarty zgryz.
Z usług chirurgii twarzowo-szczękowej korzysta się także do zabiegów modelowania brody, na przykład: nadania właściwych proporcji, powiększania czy też zmniejszania brody bądź korekta jej kształtu.

Tags: zabieg, chirurg, ząb