Co to jest refrakcja oka i jak możemy ją skutecznie leczyć? Jakie są skuteczne metody walki z tą przypadłością? Co powinniśmy wiedzieć?

Posted on 28/03/2023 10:35am

Refrakcją oka nazywa się załamywanie promieni światła, przechodzących przez każdą strukturę optyczną elementów oka, zwłaszcza przez rogówkę, soczewkę oraz ciało szkliste. Taką dysfunkcję wzroku diagnozuje się, gdy układ optyczny w staniespoczynku nie jest w stanie zgromadzić wnikającej do środka gałki ocznej, zwyczajnie, równoległej jednostki światła na siatkówce.


wzrok
Author: Santiago Matan
Source: http://www.flickr.com
Dysfunkcje refrakcji można podzielić na kilka typów - . Jedną z nich jest krótkowzroczność, w czasie której obrazy ogniskowane są przed siatkówką. Przez to jawi się obraz trudno dostrzegalny, zaś przedmiotyznajdujące się w oddalonych odległościach mogą być niedostrzegane. Jedną z przyczyn jest również dalekowzroczność, w przypadku której przedmioty wyświetlane są za siatkówką. Adekwatnie, jak w przypadku krótkowzroczności powstaje obraz niewyraźny, lecz tym razem to obiekty zlokalizowane bliżej stają się niezauważalne. Starczowzroczność,jak wskazuje nazwa, to dalekowzroczność, która pojawia się u osób po 40. roku życia.

Jest to wynik twardnienia soczewki przez zgodne z naturą procesy starzenia się organizmu. Czy można leczyć refrakcję narządu wzroku? Pewnie że tak! Leczenie refrakcji powinno się zacząć od szczegółowego badania wstępnego. W tym czasie można stwierdzić, jak daleko posunięta stała się wada. Podajesię zaburzenie widzenia w dioptriach. podczas badania klinicznego, przy użyciu najbardziej nowoczesnych urządzeń, można określić wiele wskaźników, które ułatwią przeprowadzić właściwie cały zabieg. Poza typowo klinicznym sprawdzeniem oka, niezbędny jest kontakt z pacjentem, a szczególnie wywiad z pacjentem. Bardzo podstawowe pytania, jak wiek, styl życia czy zainteresowania,
wzrok
Author: Ken Teegardin
Source: http://www.flickr.com
pozwolą wyselekcjonować najodpowiedniejszą metodę walki z wadą. Naturalnie, istotne są również możliwości finansowe pacjenta.


nieliczne z przypadków wad dioptrycznych nie da się zwalczyć zadowalającą metodą zabiegiem laserowym. Tak jest najczęściej,kiedy mowa o pacjencie z wyższą wadą dioptryczną, który ponadto jest w wieku powyżej 45 roku życia, a także kombinację różnych wad dioptrycznych. W takiej sytuacji bardzo dobrym sposobem jest zabieg wszczepienia soczewek wewnątrzgałkowych. Jak udowadniają doświadczenia z tego typu chorymi, ten sposób jest najskuteczniejszy.

Tags: Optyka, refrakcja, dioptrie