Czym jest artroskopia kolana?

Posted on 18/05/2019 7:33am

Artroskopia kolana to niewiele inwazyjna metoda diagnostyki i kuracji chorób stawów kolanowych. Polega ona na wprowadzeniu do kolana przez centymetrowy dostęp kamery, obejrzeniu wszystkich części stawu kolanowego. Poprzez dalszy centymetrowy dostęp wdraża się przybory artroskopowe celem naprawy uszkodzeń wewnątrz stawowych. Po zrealizowanym zabiegu kolano nie wymaga unieruchomienia, na tydzień zostają 2 szwy. Zabieg trwa średnio 10–30 minut.

Przeważnie przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu chory nie wymaga pobytu w szpitalu, po kilku godzinach może udać się do domu. Kiedy przeprowadza się artroskopię ? Artroskopię kolana najczęściej wykonuje się po urazach stawu kolanowego (defekt więzadeł krzyżowych, w złamaniach kostno-chrzęstnych), w przypadku przeciągłych niedomagań kolana (mnogie wysięki stawu kolanowego, schorzenia chrząstki stawowej, schorzenia błony maziowej), zamysłem terapii stanu zapalnego kolana, zamysłem usuwania ciał wolnych kolana. Jakie badania winny być przeprowadzone przed kwalifikacją do artroskopii kolana?W większości sytuacji wystarczy badanie kliniczne specjalisty ortopedy, w przypadku wątpliwości diagnostycznych wykonuje się rezonans magnetyczny, usg (tunelowe, przeglądowe) w zależności od typu niedomagań. Czego można dokonać w czasie artroskopii w stawie kolanowym? W trakcie artroskopii można: doszyć lub usunąć uszkodzoną łąkotkę, wygładzić chrząstki stawowe, wyeliminować ciała wolne ze stawu, wyeliminować przerost błony maziowej, wyeliminować fałdy otoczki maziowej, zrealizować rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego, przemyć staw kolanowy (przeważnie w stanach zapalnych).

Czy wszelakie schorzenia stawów kolanowych można kurować artroskopowo? Odpowiedź brzmi - nie. Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe wymagają endoprotezoplastyki. Jaka jest przewaga artroskopii nad zabiegiem z "otwarciem " kolana? Po artroskopii kolana jest znacznie mniej powikłań, o wiele krótszy okres terapii, leczenia jak też powrotu do pracy, zdecydowanie mniejsze blizny pooperacyjne (prawie niezauważalne). Pacjent nie musi leżeć w szpitalu, po paru godzinach od zabiegu idzie do domu.

Jeśli zainteresował Cię omawiany artykuł, bez wahania przeczytaj jeszcze inne warte przeczytania (http://englander.com.pl/medycyna-estetyczna-wroclaw/laser-frakcyjny-co2-wroclaw/) wpisy - niewątpliwie też Cię zaintrygują!

Jak znaleźć renomowane szpitale przeprowadzające tego typu zabiegi? Nic trudnego, starczy w przeglądarce wbić wyrażenie: artroskopia Wrocław.

Tags: kolana, Pacjent, zabieg, chrząstki stawowe