Czym jest soczewka toryczna i czym się różni od standardowego modelu? W czym pomagają, do czego służą?

Posted on 21/10/2021 8:19am

Soczewka toryczna to typ soczewki, która posiada określony, charakterystyczny kształt. Normalne soczewki posiadają powierzchnię sferyczną. Co to oznacza? Trzeba wyobrazić sobie przeciętą wzdłuż piłki do siatkówki plażowej. Soczewka toryczna natomiast to coś, co przypomina przecięty wzdłuż obwarzanek.


Pewnie tego rodzaju porównania wydają się być dosyć dziwaczne, natomiast tak najłatwiej zobrazować, czym się różni taki typ soczewek od typu standardowego.

Zaintrygowały Cię nasze opisy? To fantastycznie. Wejdź w kolejną stronę i doczytaj ponadto inne treści. Podziel się z twórcami swymi wrażeniami.

Kształt soczewki torycznej powoduje, iż wartości siły refrakcyjnej lub też mocy skupiającej soczewki są różne w przekroju pionowym oraz poziomym soczewki. Moc refrakcyjna może wolno maleć albo wzrastać zależnie od obszaru soczewki. Soczewki toryczne doskonale potrafią skorygować wady mające związek z astygmatyzmem, jakie wziąć się mogą z nieprawidłowej krzywizny rogówki lub soczewki oka.

soczewka
Source: www.optyk-trejnowski.pl
Tego typu soczewki powinny być przepisane przez doktora, jaki ma umiejętność wyboru soczewek do wzroku konkretnego pacjenta, do dopasowania ich do określonych oczu. Jeśli w jakimś momencie stwierdzimy, że są nam potrzebne soczewki leczące astygmatyzm lub w sytuacji innego rodzaju kwestii mających związek ze wzrokiem, to powinniśmy się skonsultować się z fachowcem .

Przekonaj się, że ta wskazówka z www (https://beskidmed.pl/uslugi-medyczne/leczenie-chorob-siatkowki/) nie umknie Twej uwadze, gdyż przedstawia dokładnie tego rodzaju tematykę, jak post, który właśnie w teraz czytasz.

Dobre dopasowanie jest tym bardziej ważne w przypadku soczewek torycznych, trzeba wiedzieć, iż wymagają one określonej orientacji, powinny więc pozostać na gałce ocznej w odpowiedniej pozycji. W taki sposób producenci takich soczewek wykorzystują określone cechy w konstrukcji, żeby zapewnić odpowiednie ich położenie na gałce ocznej.


Toryczne soczewki kontaktowe są odpowiednie również do korekcji innego typu wad wzroku, można je zakupić w różnego rodzaju opcjach noszenia. Są jednodniowe soczewki toryczne, a także soczewki na dłuższe okresy czasu w różnorodnych wariantach. Takie soczewki zrobione są z tworzyw miękkich, tworzyw twardych, jak również ze sztywniejszych surowców gazoprzepuszczalnych. Najwygodniejsze w noszeniu są rodzaje miękkie, natomiast musimy dobrze je dobierać. Zdarza się bowiem, że soczewka niewłaściwie dopasowana nie chce pozostać we właściwej pozycji. Trzeba bezwzględnie takich rzeczy pilnować, jeśli używanie tych soczewek ma być skuteczne i ma nam pomóc.

Tags: oko, Soczewki, Pacjent, widzenie