Czym trudni się podolog?

Posted on 06/02/2024 10:29am

Określenie podologia czerpie z greki: logos-nauka, podos-stopa. Podologia to sfera medycyny zajmująca się badaniem upośledzeń, zniekształceń a także zaburzeń funkcji stopy. W Polsce wiedza podologiczna jest nadal mało rozpowszechniona.


szczupła sylwetka
Author: Butz.2013
Source: http://www.flickr.com


W niektórych państwach Europy Zachodniej, nauka ta kwalifikowana jest już do fachowych profesji medycznych. Podolog osobiście rozpoznaje zmiany chorobowe na stopach po czym przeprowadza stosowne zabiegi, czy zwraca pacjenta do odpowiedniego medyka specjalisty. Podolog Bytom wspiera swoją profesją medyków dermatologów, doktorów ortopedów, lekarzy rodzinnych, przede wszystkim ściśle współpracuje z lekarzami diabetologami. Podolog przygotowany jest do kompetentnej obsługi pacjentów z grup ryzyka, tj. cukrzycy, chorujący na hemofilię, bądź reumatycy. Wywiad oraz badanie podologiczne zapewniają wczesne rozpoznanie zagrożeń oraz skierowanie pacjenta do właściwego doktora specjalisty, co powiększa szansę zatrzymania dalszych chorobowych zmian, nie jedynie w obszarze stopy. Podolog (zobacz też: podolog śląsk) jest kompetentną osobą, jaka dopomoże osobie chorej w precyzyjnym realizowaniu zaleceń doktora tyczących się specjalistycznej pielęgnacji stóp.


Jeśli idzie o gabinet podologiczny Tarnowskie Góry, (Podolog-Marcinkowska) badanie tam winien wykonać każdy, bowiem częstokroć nie uświadamiamy sobie, iż dolegliwości jakie czujemy są spowodowane defektami stóp. Na stopach odnajdują się receptory organów całego ciała stąd tak ważna będzie dbałość o ich zdrowie. Wizyta w gabinecie podologicznym rozpoczyna się od dokonania wywiadu na temat stanu naszego zdrowia.
Potem stopy poddawane są szczegółowym oględzinom, w uzasadnionych wypadkach (dla przykładu moczówka cukrowa) wykonywane będą badania specjalistyczne. Po postawieniu oceny podolog zamyśla terapię oraz dobiera właściwe środki do domowej pielęgnacji.

Tags: dom, stopy, lekarz, doktor