Troska o zdrowie polega nie tylko na udawaniu się do doktora wtedy, gdy już nam coś dolega, ale także dla profilaktyki

Posted on 26/12/2018 7:20am

Troska o zdrowie polega nie tylko na odwiedzaniu lekarza wtedy, kiedy już nam coś dolega, ale także na prewencji, czyli kontrolnych badaniach u lekarza, które mają za zadanie weryfikację czy wszystko jest w porządku. Wizyty takie należy odbyć zwłaszcza wtedy, gdy zauważymy jakieś mało niepokojące, jednakże widoczne zmiany – typu spadek lub z kolei wzrost masy ciała, nasilone problemy ze skórą, czy pogorszenie wzroku.
Dziewczyna w parku
Author: Holly Lay
Source: http://www.flickr.com
Kontrolne wizyty u ginekologa muszą odbywać zwłaszcza kobiety. Niektórzy lekarze twierdzą wręcz, że badania kontrolne typu cytologia czy mammografia (zobacz mammografia Bolesławiec) winny być przymusowe, wszystko z tego powodu, że z każdym rokiem umiera ogromna liczba kobiet u których za późno odkryto przeróżnego typu guzy piersi czy macicy. W licznych sytuacjach można by było uniknąć śmierci, gdyby pacjentka systematycznie odbywała tego typu badania.

U ginekologa kobieta może wykryć nieprawidłowości dotyczące narządów rodnych i wykryć takie choroby jak nadżerka czy mięśniaki. Bytomski ginekolog może polecić wykonanie usg dopochwowego, które ma na celu wykrycie wszelkich nowotworów związanych z tymi narządami. Standardowe badanie ginekologiczne powinno się przeprowadzać średnio co 2 lata. Pierwsze powinno się przeprowadzić jeszcze w okresie młodzieńczym około 15-16 r.ż. Z kolei tego typu badanie jak usg dopochwowe wielu specjalistów zaleca wykonywać około 30 roku życia i powtarzać średnio co 3 lata. Co roku natomiast trzeba robić badania cytologiczne, dzięki którym można wykryć między innymi raka szyjka macicy, najczęściej występującego nowotworu u kobiet.Z kolei badanie mammograficzne, czyli badanie piersi powinno się wykonać po raz pierwszy około 40 roku życia, chyba, że któraś z osób z nami spokrewniona chorowała już na nowotwór (nowotwór) piersi wtedy warto pierwsze badanie mammograficzne zrealizować około 35 roku życia. W zasadzie w każdym mieście możemy odnaleźć placówkę, która zrealizuje badania za darmo, do nas należy zapisanie się na wizytę kontrolną (przeskocz do serwisu

Regularne wizyty u lekarza to odpowiednie podejście do przeciwdziałania wystąpieniu wielu chorób. Wiadomo, że wiele z nich może się w każdym momencie pojawić „znienacka”, ale wcześnie wykryte można w pełni wyleczyć.

Tags: kobiety, badania cytologiczne, Kontrolne wizyty, nieprawidłowości