Defekty oczu i ich leczenie u dorosłych

Posted on 18/04/2019 1:23pm

Dzisiaj każdy z nas, przedstawicieli nowoczesnego społeczeństwa, przyzwyczajony jest spędzać mniej więcej kilka godzin na dobę przed ekranem komputera lub telewizora. To z kolei w oczywisty sposób wpływa na stan naszego wzroku, który jest niesamowicie wadliwy i podatny.

Dzisiejsza medycyna wymienia dużo wad wzroku. Do najliczniej zauważanych zalicza się dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm, daltonizm, zez oraz starczowzroczność. Większość z nich na szczęście da się leczyć, czy to za pomocą okularów, soczewek, czy też poprzez operację.okulista w trakcie wykonywania pracy
Author: MilitaryHealth
Source: http://www.flickr.com
Rozpoznanie defektu oczu u ludzi dorosłych nie nastręcza tylu trudności, jak u dzieci. Zazwyczaj chory sam szybkospostrzega niedoskonałości w ostrości widzenia, którym najczęściej towarzyszą objawy takie jak pocieranie oczu, zez, konieczność coraz bliższego siedzenia przed telewizorem, trudności w czytaniu, a w skrajnych przypadkach bóle głowy.

Dalekowzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm, które pojawiły się w wieku starszym trzeba leczyć za pomocą okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych. Często jednakże, ze względu na niską tolerancję soczewek przez pacjenta, jedyny dobry sposób na dalekowzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm to operacja (czytaj dalej na tej stronie). Starczowzroczność – postępujące obniżenie możliwości oka – jest przypadłością, która w starszym wieku czeka każdego z nas. W tym wypadku warto zdać się tylko na okulary bądź soczewki, umożliwiające dobre widzenie. Inaczej sprawa się ma w wypadku zeza.

badania wzroku, sprzęt do badania wzroku
Author: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Source: http://www.flickr.com
Z początku błędnie uważano, że chirurgiczna korekcja zeza u dorosłych nie jest możliwa. Współcześnie jednak korekcja zeza u dorosłych przy pomocy zabiegu jest stale robiona i uważana za najlepszy sposób na tę przypadłość- Optegra.

Mimo obecnych teraz wielu możliwośći radzenia sobie z defektami wzroku, najważniejsza pozostaje jednakże dbałość o kondycję naszych oczu. Nigdy nie powinno się ich przemęczać. Pomoże w tym zapewne zminimalizowania liczby czasu spędzanego przed ekranem komputera czy telewizora oraz troska o właściwe światło przy czytaniu. Poza tym, by uniknąć pogłębianiu się wady, trzeba systematycznie badać oczy i stosować prawidłową, zrównoważoną dietę.

Tags: okulary, wzrok, nauka, Soczewki, medycyna, chirurgia, operacje