Jak leczy koń

Posted on 27/03/2019 10:20am

Jazda konna to nie tylko wspaniały sport i rekreacja. W przypadku dzieciaczków chorych może być to także doskonały sposób na rehabilitację. Koń może okazać się dla dzieci chorych przyjacielem oraz sprzymierzeńcem w ich walce z chorobom. Taka rehabilitacja zwie się hipoterapią.

Najzwięźlej mówiąc hipoterapia to zespół zabiegów terapeutycznych, do których wykorzystuje się konia.

Hipoterapia jest najczęściej terapią wspierającą pozostałe metody rehabilitacji. Niekwestionowaną zaletą hipoterapii jest jej wszechstronność. Fachowo
Konie
Author: http://sxc.hu
Source: http://sxc.hu
przeprowadzona oddziałuje zarówno na sferę ruchową jak również sensualną człowieka, a również na jego funkcjonowanie społeczne jak też psychiczne.Hipoterapia oddziałuje leczniczo na wiele sposobów, m.in. poprzez kodowanie w mózgu właściwego wzorca ruchu miednicy w czasie chodu (link do artykułu). Oddziaływanie to często nazywane jest "instruktażem chodzenia bez chodzenia" i stosowane jest w terapii dzieciaczków ze schorzeniami narządu ruchu. Innym pozytywem hipoterapii jest normalizacja naprężenia mięśniowego.

Odpowiednie ułożenie na koniu a także jego rytmiczne ruchy powodują, iż dochodzi do normalizacji takiego napięcia. Niełatwo wyobrazić sobie by wykorzystanie dowolnego oprzyrządowania rehabilitacyjnego tak rewelacyjnie stymulowało poczucie koordynacji jak jazda na koniu. Kiedy osoba jeździ na koniu ciało porusza się aż w trzech wymiarach.

Następne atuty takowej rehabilitacji to stymulacja oraz normalizacja czucia .

Zdrowe osoby są w stanie nawet wyobrazić sobie radości dziecka, dotychczas przemieszczającego się jedynie za pomocą wózka z tego, że siedząc na końskim grzbiecie może wyruszyć na spacer (warto przeczytać). Fachowo prowadzona hipoterapia w połączeniu z oddziaływaniem psychoterapeutycznym to korzystny sposób pomocy dzieciom doznającym zakłóceń natury psychologicznej.

Dzieci nie w pełni sprawne nierzadko prócz cierpienia powodowanego przez chorobę doznają również bólu, jaki ma związek z poczuciem przez innych. Celem tychże zajęć jest
koń
Source: flickr.com
częstokroć również to, aby dzieci zdrowe bawiły się razem z chorymi. Sposobność kontaktu z akceptującymi równolatkami jak też dorosłymi jest pozytywem nie do przeceniania.

Hipoterapia może być wyko­ny­wana wyłącznie za zgodą lekarza, który opiniuje o braku przeciwwskazań do tego typu terapii osoby nie w pełni sprawnej. Zajęcia winni prowadzić należycie do tego przy­go­to­wani profesjonaliści z obszaru rehabilitacji, natomiast stajnie dla koni powinny być należycie wyposażone.

Tags: ruch, terapia, Rehabilitacja, sposób