Jak przebiega proces rehabilitacji po wstawieniu protezy stawu biodrowego?

Posted on 22/06/2018 12:54am

Stany zwyrodnieniowe stawu biodrowego zazwyczaj są przyczyną bólu, który może utrudniać normalne aktywności. Gdy cierpienie zaczyna ograniczać podstawowe czynności sprawnościowe, takie jak spacerowanie czy schylanie się, bezwzględnie potrzebna staje się endoprotezoplastyka.

rehabilitacja
Author: UC Physiotherapy
Source: http://www.flickr.com
Zabieg endoprotezoplastyki polega na podmianie zmienionych patologicznie elementów stawu biodrowego poprzez ich sztuczne odpowiedniki, które je nadzwyczajnie imitują. Wymianie może podlegać, w zależności od poziomu zaawansowania zmian zwyrodnieniowych, cała kość biodrowa lub tylko jej fragment. Po wykonanym zabiegu sprawność ruchowa powinna powrócić, ból zostać wyeliminowany, a utracone czynności stawu biodrowego odzyskane.
Aby poprawić sprawność po endoprotezoplastyce niezbędna jest specjalna rehabilitacja - łącze - stawu biodrowego, którą należy zacząć już pierwszego dnia po operacji. Powrót do pełnej sprawności fizycznej może jednak zająć dużo czasu. Proces usprawniający rozpoczynają klasyczne ćwiczenia oddechowe, które mają za zadanie poprawić wentylację płuc. Rehabilitacja (złap okazje na zabiegi rehabilitacyjne kraków http://www.rehaexpert.pl/) stawu biodrowego zakłada przede wszystkim ćwiczenia gimnastyczne i izometryczne, które pomogą pacjentowi uniknąć konsekwencji długotrwałego leżenia w bezruchu. Ważne jest również to, by dość szybko pozwolić pacjentowi na poruszanie się w pozycji pionowej – początkowo przy pomocy balkoniku, a następnie z wykorzystaniem kul ortopedycznych.

Aby cieszyć się sprawnością ruchów po wykonanym zabiegu i prawidłowej rehabilitacji pacjent powinien wprowadzić do codziennego funkcjonowania pewne ułatwienia, które złagodzą obciążenie tego stawu. W szczególności należy unikać noszenia ciężkich przedmiotów, jak również schylania się, aby podnieść rzecz leżącą się na podłodze. W okresie rekonwalescencji niebezpieczne może być także zwyczajne zakładanie nogi na nogę lub ogólnie – zginanie stawu biodrowego w kącie przekraczającym 90 stopni.


rehabilitacja
Author: Rose Physical Therapy Group
Source: http://www.flickr.com
Pacjent powinien więc wyposażyć swoje mieszkanie w usprawnienia zapewniające komfort po zabiegu. Szczypce do podnoszenia przedmiotów z podłogi, stabilna ramka ułatwiająca wychodzenie z wanny – to tylko niektóre możliwości, które mogą podnieść komfort życia pacjenta po endoprotezoplastyce. Skuteczna rehabilitacja stawu biodrowego i zmiana niekorzystnych przyzwyczajeń życiowych powinny doprowadzić do tego, że pacjent przestanie odczuwać ból i będzie mógł się bez większych problemów poruszać.

Tags: ból, Leczenie, zabiegi, operacje, rekonwalescencja