Jakie mogą być pierwsze objawy katarakty?

Posted on 22/01/2023 7:27am

Dzięki zmysłowi wzroku ludzie mogą odbierać aż 80% bodźców. Niestety narząd ten jest narażany na dużą liczbę czynników, które mają na nie niekorzystny wpływ. Wywołują one różne przypadłości, do których zalicza się m.


in. zaćma.


Objawia się ona zmętnieniem soczewki. Przeważnie dotyka ona ludzi starszych, ale mogłaby być także wywołana innego rodzaju czynnikami niż długość życia. Mogłyby to być m.in. cukrzyca, stosowanie sterydów (zaćma kortyzonowa) czy też urazami (choćby zaćma popromienna lub hutnicza). Poza tym zaćmę mogłyby wywołać powikłania wiążące się z innymi chorobami oczu. Jeżeli chodziłoby o pierwsze objawy zaćmy, to należą do nich sukcesywne zmniejszanie się ostrości wzroku, szybsze męczenie się oczu, przymglone widzenie, kłopoty z oceną odległości czy też ogólnym poruszaniem się. Znacznym utrudnieniem przy diagnozowaniu takiej choroby jest to, że zaćma (zaćma wtórna) może występować w jednym lub obu oczach. Jeżeli jedynie w jednym, to chorzy często bagatelizują pojawiające się u nich symptomy, co niestety jedynie powiększa ich problem.
operacja
Author: Asha Pagdiwalla
Source: http://www.flickr.com


Należy jednak wiedzieć, że nie tylko katarakta może wywoływać pogorszenie ostrości widzenia. Najważniejsze jest to, żeby w wypadku wystąpienia tego symptomu szybko pójść do lekarza, który zbada przyczynę takiego stanu rzeczy. Na szczęście zaćmę możemy leczyć za pomocą operacji wszczepienia innej soczewki. Naturalnie lepsze efekty są, jeśli pacjent zgłosiłby się szybko po zauważeniu symptomów choroby.


Niemniej jednak Leczenie zaćmy jest prawdopodobne na jakimkolwiek etapie rozwoju tej przypadłości. Niestety wyjątek stanowi najbardziej zaawansowany etap katarakty. Z tego też powodu jeśli zaobserwujemy u siebie pogorszenie jakości widzenia, lepiej pójdźmy do lekarza.

Tags: choroby, ludzie, Leczenie, zaburzenia