Jakie wymogi musi spełniać każdy gabinet lekarski? Jakie są najważniejsze wytyczne?

Posted on 23/01/2023 7:29am

Pomieszczenia, które przeznaczone są na gabinet lekarski, jak i takie służące ogólnie do opieki lekarskiej muszą spełniać pewne wymagania pod względem sanitarnym, lecz także lokalowe. Za sprawą ich specyfiki oraz przeznaczenia, muszą charakteryzować się na pewno wysokim poziomem higieny. Główne wymagania dla tego rodzaju nieruchomości użytkowych, które są przeznaczone na gabinety funkcjonujące w obrębie NZOZ zawarte są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2006 roku jeśli chodzi o wymagania, którym powinny odpowiadać pod kątem wyposażenia i sanitarnym różne pomieszczenia oraz sprzętu zakładu opieki zdrowotnej.


lekarz
Author: Ilmicrofono Oggiono
Source: http://www.flickr.com
Nie ma tam konkretnych regulacji odnośnie różnego rodzaju urządzeń, jak aparatura medyczna, ponieważ to jest głównie w zakresie każdej kliniki. Gabinety prywatne także posiadają własne wytyczne, znajdziemy je w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 09 marca 2000 roku, w sprawie wymagań, jakim muszą podlegać pomieszczenia, sprzęty medyczne i urządzenia, jak elektroencefalograf (sprawdź co to elektroencefalografia).

Czy pragniesz może dostać link do strony leczenie narkomanii warszawa, gdzie oczekują na Ciebie nowe posty? Mamy nadzieję, że spodoba Ci się ten serwis.Wszystkie one podlegają wykonywaniu indywidualnej służby lekarskiej, dlatego też są niezwykle istotne. Jest szereg obostrzeń dla danych gabinetów opieki zdrowotnej. Co ważne podłogi powinny być wykonane z materiałów, które pozwalają na dokładne mycie i dezynfekcję, zaś połączenie miedzy ścianami i podłogą musi pozostać szczelne. Ściany w miejscach, jakie wymagają częstszej dezynfekcji muszą być w całości pokryte surowcem, jaki umożliwia łatwe czyszczenie, a miejsca wokół zlewozmywaków oraz umywalek trzeba zabezpieczyć przed wilgocią dodatkowym wykończeniem.


Urządzenia, które zapewniają ochronę przed promieniami słonecznymi powinny być wykonane jak i zainstalowane w taki sposób, ażeby z łatwością można było je wyczyścić. W pomieszczeniach muszą znajdować się wydzielone przestrzenie do robienia zabiegów jak również przygotowywania sprzętu, zaś każdy gabinet powinien posiadać umywalkę z dostępem do bieżącej, ciepłej wody. Każdy sprzęt w gabinecie, bardziej i mniej zaawansowany, jak lampa z lupą () powinien być zachowany w doskonałej czystości. Ma to bowiem wpływ na stan zdrowia osób odwiedzających takie miejsca.

Tags: gabinety, Urządzenia, pomieszczenia, sprzęty