Każdy człowiek zasługuje na szansę

Posted on 24/06/2019 7:13am

Nieumyty, w ciemnej bramie, ze strzykawką w dłoni. Taki mamy obraz „typowego narkomana”. Jednak w ostatnich latach uległ on zmianie, dlatego też problem jest trudniejszy do wykrycia. Uzależnienie po cichu weszło do naszych domów, rodzin a nawet szkół. Dzisiejsze narkotyki nie wywołują już tak szybko szkód fizycznych. Dziś człowiek uzależniony może każdego dnia brać np. marihuanę zachowując wszelkie pozory normalności.

palenie marihuany
Author: Gerry Dincher
Source: http://www.flickr.com
Dopiero po pewnym czasie zaczyna rozumieć, że nie wie już co to znaczy funkcjonować bez ”dopalacza”, nie potrafi rozwiązywać swoich problemów, boi się kontaktów z rówieśnikami „na trzeźwo”, nie potrafi umówić się z dziewczyną bez pomocy odpowiedniego środka. Ale nie każdy potrafi zrozumieć swój błąd i to, że jego życie to jedynie wegetacja. W takich momentach to w nas, rodzicach, przyjaciołach jest największa nadzieja. Na to, że zareagujemy, niczym drogowskaz wskażemy właściwą drogę.
Leczenie narkomanii najskuteczniej przebiega w ośrodkach leczenia uzależnień. Bezsprzecznie priorytetem jest skierowanie chorego do wyspecjalizowanego ośrodka leczącego uzależnienia. Najważniejszym założeniem terapii jest absolutna rezygnacja z narkotyków , na co mają wpływ: grupy terapeutyczne, psychoterapia oraz środki farmakologiczne. Poznaj placówki:
W ośrodku dla uzależnionych, uczestnicząc w terapii grupowej, pacjenci poznają osoby uzależnione, będące w trakcie terapii, jak i pacjentów, którzy przeszli poszczególne już etapy leczenia i udało im się zboczyć ze ścieżki nałogu.

mężczyzna palący marihuanę
Author: flickr.com
Source: flickr.com
Poziom zróżnicowania uczestników, biorących udział w takich spotkaniach pomaga w terapii. Pozwala osobie walczącej z nałogiem, samemu doświadczyć, że prowadzone działania terapeutyczne mogą być efektywne. Świadectwa i opowieści osób z podobnymi problemami są ważnym elementem w przebiegu leczenia. Wówczas, w osobie uzależnionej odzywa się motywacja oraz siła do starcia walki z wrogiem. Im wcześniej uda się problem rozwiązać, tym większe są szanse na to, że człowiek wróci do normalnego, poprzedniego stylu życia.
Po narkotykach świat nabiera kolorów, a zabawa jest znakomita. Ale nie ma nic za darmo. Za życie na haju trzeba płacić. Zawsze pieniędzmi, zdrowiem, bywa, że wolnością, a nawet życiem.

Tags: narkotyki, Leczenie, psychoterapia, uzależniony, marihuana