Kontuzje i urazy przy uprawianiu różnych sportów, przyczyny powstawania i sposoby leczenia zerwania więzadeł.

Posted on 12/06/2023 7:47am

Uprawianie sportów zawsze łączy się z ryzykiem jakiejś kontuzji, są jednak sporty, przy których niektóre urazy pojawiają się szczególnie często. Przykładowo w narciarstwie i piłce nożnej częstym kontuzjom ulegają stawy kolanowe i kostki, to tam właśnie jest największa ilość skręceń, zwichnięć oraz zerwań wiązadeł. W szczególności te ostatnie kontuzje są bardzo niemiłe, bo wymagają specjalnych operacji i eliminują daną osobę na długie tygodnie z uprawiania sportów.


piłka nożna
Author: Artur Potosi
Source: http://www.flickr.com
Zerwanie wiązadeł w szczególności zdarzają się osobom, które kilkanaście miesięcy przesiadują przy biurku i nie uprawiają żadnych sportów, a następnie raz w roku jadą zupełnie nieprzygotowani na narciarski stok czy zaczynają biegać za piłką. Jeżeli mięśnie w udach są zbyt słabe, to nie ustabilizują odpowiednio kolana i przy większym przeciążeniu może pojawić się uraz. Charakterystycznymi jego objawami są widoczne uciekanie kolana i bardzo ostry, uniemożliwiający chodzenie ból. W takim przypadku urazem musi się zająć ortopeda Kraków, bo samemu niestety raczej się nie uda tego zaleczyć (czytaj więcej).

Uszkodzenie więzadeł to poważny uraz, jaki najczęściej trzeba leczyć chirurgicznie. Szczęśliwie obecnie metody rekonstrukcji są na tyle dobre, że rekonstrukcja krzyżowego więzadła przeważnie jest skuteczna i pacjent wraca do pełnej formy. Oczywiście będzie to wymagać właściwej dbałości o staw kolanowy, unikanie przeciążeń i co najważniejsze rehabilitację. Jest ona koniecznym elementem całego procesu leczenia i właściwie, a przede wszystkim regularnie robiona daje faktycznie dobre rezultaty.


rehabilitacja po kontuzji
Author: Jon Candy
Source: http://www.flickr.com
Rekonstrukcja więzadła krzyżowego jest przeważnie wykonywana w czasie zabiegu artroskopowego, w czasie którego chirurg początkowo usuwa zerwane fragmenty, a później robi rekonstrukcję z pobranych od pacjenta tkanek (źródło artykułu). Sam zabieg trwa około półtorej godziny, a pobyt na oddziale od dwóch do czterech dni. Potem przez kilkanaście tygodni należy oszczędzań kolano (rezonans magnetyczny kolana kraków) i nosić stabilizator, a całkowite dojście do formy może trwać nawet do roku czasu, znacznie wygodniej jest podczas uprawiania sportów zadbać o odpowiednio silne mięśnie.

Tags: urazy, kontuzje, wizyta, Pobyt, uszkodzenie, Zerwanie