Mamy diagnozę lekarską – to ATZ. Jak rozpocząć leczenie?

Posted on 25/09/2020 8:21am

AZS, o którym obecnie bardzo wiele się pisze, to schorzenie dotykające prawie wyłącznie maluchy. Zapadają na nią noworodki albo przedszkolaki w okolicy 6 roku życia. Właściwie nie można jej całkiem wyleczyć, ale na rynku istnieje wiele preparatów łagodzących jej objawy. U części osób mija wraz z wiekiem. Jeżeli nie przejdzie zupełnie, to zwykle jej objawy są po prostu mniej uporczywe i nie dają się mocno we znaki.
skóra
Author: 123rf.com
Source: 123rf.com
Wystarczy zwracać uwagę na to, by nie podrażniać delikatnej skóry, codziennie aplikować kremy czy preparaty ochronne oraz zwiększyć higienę, by na trochę zapomnieć o tym, że się ją ma.

Czy czytany artykuł jest dla Ciebie ciekawy? Jeżeli tak, to wejdź też na pomocne informacje (http://rehabilitacje.org/gabinet-ortopedyczny), które zawierają intrygujące dane - one pochłoną Cię całkowicie.

Ale wiemy, że maluchom o silnych zmianach skórnych trudno powstrzymać odruch drapania. Jak im wtedy pomóc?

Gdy dermatolog zdiagnozuje u naszego maluszka atopowe zapalenie skóry leczenie trzeba rozpocząć natychmiast. Przede wszystkim należy się skupić na zredukowaniu miejsca zajętego przez wysypkę i na złagodzeniu swędzenia. Bardzo ważne, aby nie dopuścić do przesuszenia skóry. Nawilżanie i natłuszczanie naskórka atopika to kluczowa sprawa. Można stosować domowe metody, ale kosmetyki apteczne szybciej przyniosą ukojenie. Można sięgnąć po leki bez recepty dostępne online, bo apteki internetowe mają często największą ofertę produktów z różnych półek cenowych i od różnych producentów.
Często można także zamówić próbki albo pojemniki o zmniejszonej pojemności, aby wypróbować kilka różnych kosmetyków i wybrać najodpowiedniejszy dla skóry naszego malucha. Kolejną ważną sprawą po nawilżaniu jest higiena. Kąpiele powinny być kilki minutowe (woda przecież też wysusza), a temperatura wody letnia. Zaleca się unikania przesuszających naskórek mydeł, żeli czy płynów do kąpieli. Podobnie sprawa ma się z proszkami i płynami do płukania – usuńmy produkty mocno perfumowane, aby ograniczyć ich kontakt ze skórą malucha. Ponieważ roztocza, kontakt z sierścią zwierząt i pewne produkty spożywcze zaostrzają objawy AZS, postarajmy się o możliwie najczystszy dom i
skóra
Author: Lies Thru a Lens 
Source: http://www.flickr.com
zupełną eliminację jedzenia zwiększającego problemy skórne. Oczywiście o obecności zwierząt w mieszkaniu nie może być mowy.

Jeżeli atopowe zapalenie skóry ma postać łagodną i zmiany skórne obejmują jedynie niewielką część ciała i nie są uciążliwe, codzienne nawilżanie oraz używanie łagodnych preparatów do higieny i pielęgnacji powinno wystarczyć o czym możesz przeczytać więcej informacji. Ale jeżeli zmiany są duże i nasze atopowe zapalenie skóry leczenie dopiero rozpoczęło, ograniczmy możliwość mechanicznego podrażniania skóry poprzez zakładanie ubranek z delikatnych tkanin. Jeśli jest taka potrzeba, zakładajmy dzieciom rękawiczki, żeby nie drapały mocno swędzących miejsc. Bądźmy cierpliwi – nawet mocne objawy po pewnym czasie stają się łagodniejsze i powoli ustępują.

Tags: skóra, higiena, kąpiel