Rehabilitacja stawu skokowego

Posted on 22/11/2020 12:13am

Trwa moda na zdrowy tryb życia. Siłownie i kluby fitness mnożą się jak grzyby po deszczu, a w parkach roi się od biegaczy i miłośników dwóch kółek. Nie dziwota, siedzący styl życia i praca przy komputerze spowodowały, że nasz organizm zaczął domagać się ruchu. Aktywność fizyczna ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie oraz figurę. Niestety, zażywając ruchu jesteśmy podatni na różnego rodzaju kontuzje. Najczęstszymi urazami, które spotykają osoby uprawiające sport bywa zwichnięcie lub skręcenie stawu skokowego.


zadbaj o swoje zdrowie
Najbardziej narażeni na tego rodzaju urazy stopy są biegacze, ponieważ do skręcenia dochodzi z reguły podczas zetknięcia stopy z podłogą. W momencie, kiedy stopa jest źle ułożona względem podłoża może dojść do przekroczenia wytrzymałości mechanicznej stawu. W zależności od stopnia może dojść wyłącznie do naciągnięcia więzadeł albo całościowego zerwania ciągłości więzadeł. Tego rodzaju uraz (laser na kręgosłup szyjny) objawia się silnym bólem, obrzękiem, jak również zmianą koloru skóry w miejscu kontuzji. Bardzo często do zwichnięcia dochodzi niespodziewanie oraz często jest ono traktowane pochopnie, co może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Każde tego rodzaju wymaga wizyty u lekarza. Dla oceny sytuacji i przedsięwzięcia właściwych kroków, specjalista oprócz obejrzenia stopy, zaleca badanie RTG. Niemalże w 100% przypadków konieczna jest rehabilitacja (Fizjoterapia Reha Expert) stawu skokowego. Dzięki temu można uniknąć nieprzyjemnych komplikacji oraz dolegliwości związanych z bólem. Czasami konieczne jest leczenie operacyjne i w ramach powrotu do zdrowia, również konieczna jest rehabilitacja stawu skokowego. Na rynku medycznym jest wielu specjalistów ortopedów i fizjoterapeutów.


Przy wyborze rehabilitanta, należałoby by jednak wziąć pod uwagę opinie i zwrócić uwagę na zakres specjalności danego specjalisty. Najkorzystniej wybrać takowego, który miał w przeszłości styczność z podobnymi urazami. Rehabilitacja w większości kontuzji przynosi przewidywany wynik , dlatego nie warto bagatelizować żadnego bólu, nawet tego o niskim natężeniu, który to może się przerodzić w trwały uraz. W efekcie odpowiedniego leczenia możemy powrócić do aktywności ruchowej oraz cieszyć się dobrym zdrowiem przez długi czas.

Tags: stopy, siłownie, badanie RTG