Skręcenie stawu ramiennego – diagnostyka oraz kuracja

Posted on 20/05/2023 7:47am

Skręcenia stawu barkowego należą do najczęściej występujących. Powodem zwichnięcia stawu barkowego prócz urazu jest konstrukcja owego stawu, w którym płaska panewka łopatki złączona jest z dość dużą głową kości ramiennej. To zwiększa ryzyko skręcenia. Objawami skręcenia jest nagły i ogromnie intensywny ból, krwiak, zmiana wyglądu stawu. Do urazu dochodzi przeważnie w trakcie uprawiania poniektórych sportów czy wypadków komunikacyjnych.


Wyjątkowo predysponowani są sportsmeni uprawiający piłkę ręczną oraz sporty zimowe. Uszkodzenie częściej dotyczy panów aniżeli pań. Skręcenie stawu barkowego jest poważnym urazem, dlatego prawidłowe rozpoznanie oraz właściwe leczenie będzie konieczne, żeby przywrócić czynności funkcjonalne a także uniknąć groźnych powikłań.
Najczęstszym powodem skręcenia stawu barkowego jest uraz w czasie działalności fizycznej wywołany mechanizmem pośrednim. Może dojść do urazu w trakcie upadku z wysokości np. w trakcie pracy na budowie. W czasie urazu dochodzi do przemieszczenia głowy kości ramiennej. ()
rehabilitacja

Skręcenie barku jest bardzo poważnym urazem oraz nastręcza jak najszybszej interwencji medycznej. Rozpoznanie zwichnięcia stawu medyk dokonuje na podstawie symptomów, badania ręcznego a także zdjęcia RTG. Niezbędne będzie nastawienie chorego barku, jakie dokonuje się w znieczuleniu ogólnym, żeby zwiotczyć mięśnie jak też nie dopuścić do dalszych urazów w trakcie nastawiania.


Im rychlej staw zostanie ponownie nastawiony, tym mniejsza szansa na wystąpienie skomplikowań oraz większa na szybszy powrót do zupełnej sprawności. Po nastawieniu stawu niezbędne jest powtórne zdjęcie (zobacz fotografia na szkle) RTG aby oszacować prawidłowość nastawienia. W następnej kolejności staw barkowy unieruchomiony jest w opatrunku Desaulta wykonany z gipsu bądź z pomocą bandaży. Podobne unieruchomienie stawu trwa w większości wypadków około miesiąca. Po zdjęciu opatrunku konieczna jest rehabilitacja stawu barkowego celem przywrócenia sprawności chorego stawu oraz rekomenduje się jeszcze przez dwa-trzy miesiące powstrzymanie od całkowitej aktywności. Więcej niezbędnych informacji: na czym polegają rehabilitację stawu barkowego.
Czasami do leczenia wybicia barku konieczna jest operacja. Będzie ona niezbędna gdy zwichnięciu towarzyszą drugie urazy takie jak: złamanie kości ramiennej, urazy mięśni, uszkodzenia naczyń krwionośnych i niemożność nastawienia stawu.

Tags: Leczenie, badania, złamanie