Wykorzystanie relacji między mózgiem a ciałem w medycynie oraz rehabilitacji

Posted on 14/10/2019 3:33am

W leczeniu stajemy ciągle przed nowymi wyzwaniami. Identyfikujemy nowe choroby (np. ADHD) lub też nowe sposoby terapii od dawien męczących nas schorzeń. To dlatego iż rozszerza się nasza erudycja na temat działania organizmu ludzkiego, tak jeżeli idzie o strefę cielesną jak i psychiczną. Co więcej, mamy coraz większą świadomość tego że nasza psychika jak też fizyczność ściśle z sobą współbrzmią.
Stetoskop lekarski
Author: Dr.Farouk
Source: http://www.flickr.com
Próbujemy przeto tenże fakt wykorzystać. Na przykład wiadomo że w pewnym stopniu można kierować poziomem stresu a jego hamowanie może korzystnie wpływać na chorego z nadciśnieniem. Aby tak się stało należy pacjenta przyuczyć władzy nad stresem.Do tego celu stosuje się technikę nazywaną "biofeedback" (źródło ). To angielskie słowo oznacza wiadomość zwrotną i w zasadzie ta nazwa szczegółowo opisuje naczelną zasadę. Pacjent otrzymuje informacje o stanie swego organizmu (dajmy na to o rytmie serca) i za pomocą urządzenia stara się wywrzeć wpływ na ten stan w sposób korzystny. Oczywiście nie byłby to możliwym bez zastosowania nowoczesnej technologii informatycznej. W opisywanym przykładzie odczyt tempa serca na monitorze komputera ilustrowany jest jako zapalona albo zgaszona lampka. Żarówka zapala się jeśli rytm serca jest za wysoki gasi, gdy jest prawidłowy. Rzeczą chorego jest próba zgaszenia żaróweczki. Przez metodyczny trening pacjent może w coraz to większym stopniu wywrzeć korzystny wpływ na działanie swojego organizmu.


Zdrowie kobiety
Author: jerine / http://www.flickr.com

Naturalnie terapia owa ma za zadanie wspomagać a nie zastępować terapię farmakologiczną. Najlepsze efekty biofeedback daje w wypadku leczenia zaburzeń zachowania u najmłodszych. Dziecko z ADHD z pomocą komputera i stosownej aparatury odbierającej reakcje mózgu może kierować dla przykładu samochodem który przyśpiesza podczas gdy pacjent się koncentruje natomiast hamuje gdy pacjent się rozprasza. Jednakowo jest z chorymi po porażeniach. Taki trening wspomaga w przypadku dziecka naukę koncentracji , w przypadku pacjenta po udarze ma na celu przywrócić stracone umiejętności.

Biofeedback stosuje się też w ćwiczeniu pamięci zarówno u zdrowych jak i u chorych osób.

Zobacz też:

Tags: trening, terapia, Pacjent, chory